Maroko – Sahara Zachodnia – Blanche Plage

Maroko – Sahara Zachodnia – Blanche Plage

Udział wzięli:

  1. Jacek Gocyła
  2. Halina Gocyła
  3. Jacek Gocyła – junior
  4. Jerzy Skrabania
  5. Iwona Skrabania

Termin: 07.11 – 05.12.2011r.

Charakter wyjazdu od samego początku planowaliśmy jako rekreacyjny. Ponieważ jechaliśmy w nowym składzie postanowiliśmy odwiedzić kultowe miejsca do latania w Maroko, jak również dotrzeć do nieskazitelnych ’ białych plaż ” na północnej części Sahary Zachodniej, która jest  w administracji Maroka.

Tym razem pogoda również nam dopisała. Oprócz kilku dni o silniejszym wietrze było pogodnie i ciepło. Kąpiele w Oceanie Atlantyckim dopełniały przyjemności pobytu w tak odmiennym dla nas klimatycznie, obyczajowo i przyrodniczo kraju.

Z lataniem swobodnym nie było najlepiej, niemniej udało nam się trafić na dobre warunki żaglowe w Legzirze. Przez dwa dni mogliśmy doświadczać lotów ze szczególnymi widokami na ocean, plażę i ciekawy klif.

Tradycyjnie dużo lataliśmy na PPG. Maroko jest do tego rodzaju latania idealne. Nie trzeba szukać miejsc do startowania i lądowania bo są wszędzie. Nie trzeba również martwić się o ograniczenia w przestrzeni powietrznej bo ich prawie nie ma. Pełna wolność. Zwyczajowo nie latamy nad meczetami, budynkami rządowymi, wojskowymi bazami oraz królewskimi pałacami. To wystarczy aby nie popaść w konflikt z organami władzy.

Wyprawa trwała 4 tygodnie. Przejechaliśmy 11.000 km. Powiększyliśmy znajomość Maroka o nowe rejony jak Tan-Tan Plage, Plage Blanche, jak również odwiedziliśmy historyczne i religijne ośrodki celebrowane przez Marokańczykow takie jak Volubilis czy Mulaj Idris.

Owocem wyjazdu jest pomysł na rok przyszły. Zmieniamy formułę wyjazdu. Porzucamy asfalt i kierujemy się w stronę tych obszarów które dostępne są tylko samochodem terenowym. Należy do nich  wybrzeże Atlantyku na południe od Sidi Ifni. Kilkaset kilometrow nieskazitelnych, odludnych plaż z pięknymi piaszczystymi klifami będzie celem podstawowym. Drugim celem będzie przejazd do Zagory wzdłuż granicy z Algierią. Oba regiony mamy zamiar przelecieć na PPG w asyście samochodów, jak również wykorzystać możliwości do latania swobodnego. Charakter przyszłej wyprawy będzie więc przeprawowy. Mamy nadzieję odkryć miejsca do latania które pozostały jeszcze w ukryciu.

Zapraszamy do udziału w planowanej expedycji wszystkich chętnych, którzy latają na PPG lub PP, dysponują samochodem terenowym i miesięcznym urlopem, oraz maja ochotę przeżyć przygodę w pełnym kontakcie z pustynną przyrodą. Wyjazd niekomercyjny. Każda załoga na zasadzie pełnej samodzielności.

Galeria: